FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj
Tarcza Antyrakietowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pluton Najemny "PRETORIAN" Strona Główna -> Artykuły-opowiadania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czezwy
Administrator



Dołączył: 03 Paź 2006
Posty: 439
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z pola ostatniej z bitew

PostWysłany: Pią 15:50, 11 Sty 2008    Temat postu: Tarcza Antyrakietowa

Projekt tarczy antyrakietowej zagrożony
Sekretarz obrony USA Robert Gates

Projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowo-Wschodniej jest zagrożony i może nie dojść do skutku m.in. z powodu zmian politycznych w Polsce - pisze prasa brytyjska. "New York Times" pisze, że niedocenieni w Iraku Polacy teraz twardo negocjują.
Projekt tarczy antyrakietowej zagrożony

Projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowo-Wschodniej jest zagrożony i może nie dojść do skutku m.in. z powodu zmian politycznych w Polsce - pisze prasa brytyjska. - W ciągu ostatniego tygodnia zalew skoordynowanych oświadczeń ze strony nowego liberalnego rządu polskiego premiera Donalda Tuska w Warszawie jest oznaką rosnących problemów ciążących nad projektem tarczy antyrakietowej - pisze dziennik "Guardian". Gazeta wskazuje też, że zagrożeniem dla tarczy są zmiany polityczne w USA i Czechach.

Także "Financial Times" podkreśla, że przyszłość tarczy staje pod znakiem zapytania w związku z uzależnianiem przez Polskę zgody na jej umieszczenie na swoim terytorium od zobowiązania USA do wzmocnienia polskiej obrony powietrznej.

Gazeta pisze, że środowe słowa premiera Tuska o uzależnieniu zgody na tarczę od zwiększenia bezpieczeństwa Polski zrywają z bardziej proamerykańską polityką poprzedniego rządu Jarosława Kaczyńskiego i PiS, który był sceptyczny wobec Unii Europejskiej i upatrywał w sojuszu z USA najlepszej gwarancji bezpieczeństwa Polski.

- Ten rząd usiłuje, co zrozumiałe, odróżnić się w prowadzeniu polityki zagranicznej od swych poprzedników - cytuje "Financial Times" niewymienionego z nazwiska amerykańskiego dyplomatę. - Nalegając na obronę przeciwrakietową, próbują pokazać, że robią więcej dla wzmocnienia bezpieczeństwa Polski niż poprzedni rząd.

Dziennik ocenia jednak, że "są granice tego, jak daleko chcą się posunąć USA w prowokowaniu Rosji. Przedstawiciele USA bez entuzjazmu podchodzą po pomysłu dostarczenia Polsce obrony powietrznej w postaci rakiet Patriot i innego systemu stosowanego do ochrony przed atakiem rakietowym na wyższej wysokości" (chodzi o THAAD).

Perspektywy realizacji projektu są niejasne również ze względu na zbliżającą się zmianę władz w Stanach Zjednoczonych, z powodu której - jak pisze "Guardian" - Polacy i Czesi zabiegają u Demokratów o gwarancje w sprawie stanowiska dotyczącego tarczy.

- Musimy mieć pewność, że obrona antyrakietowa będzie nadal realizowana za dowolnej administracji amerykańskiej - cytuje gazeta słowa eksperta Programu Studiów nad Bezpieczeństwem Atlantyckim w Pradze Jirziego Schneidera.

Dziennik ocenia jednak, że mimo niechęci Czechów do tarczy - jest jej przeciwnych 70 proc. mieszkańców - rząd czeski jest bardziej skłonny do zawarcia porozumienia z Amerykanami niż Polacy.

Czesi - jak pisze "Guardian" - chcą zamknąć porozumienie wartości 3,5 mld dolarów do kwietnia, obawiają się bowiem, że w innym wypadku mógłby on zostać odłożony na półkę do listopadowych wyborów prezydenckich w USA.

- Przedstawiciele Czech, którzy prywatnie zbywają polskie zastrzeżenia jako taktyczną pozę, obawiają się także, że Amerykanie zechcą samodzielnie realizować program "narodowej" obrony przeciwrakietowej, powodując napięcia transatlantyckie w NATO i podkopując europejskie bezpieczeństwo - pisze dziennik.

Niedocenieni w Iraku Polacy teraz twardo negocjują

Twarde warunki, jakie obecnie stawia Polska w sprawie rozmieszczenia na jej terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, wynikają z niedoceniania polskich wysiłków w Iraku - twierdzi "New York Times".

Amerykański dziennik pisze o tym w artykule poświęconym wizycie premiera Donalda Tuska w Pradze i jego rozmowom o tarczy z szefem czeskiego rządu Mirkiem Topolankiem.

- Twardsze stanowisko negocjacyjne Polski wynika z faktu, iż rząd Tuska sądzi, że Stany Zjednoczone niewystarczająco uznały czy doceniły lojalność Polski w czasie sporu USA z NATO o Irak, gdy w 2003 roku Ameryka szykowała się do inwazji. Kilka krajów pod przewodnictwem Niemiec i Francji zdołało odwieść NATO od udzielenia interwencji wsparcia wojskowego lub logistycznego - podkreśla gazeta.

- Polska tymczasem wysłała do Iraku tysiące żołnierzy, do Afganistanu dalsze setki, spodziewając się w zamian od USA jakiejś nagrody w formie kontraktów przy odbudowie Iraku, czy funduszy na rozbudowę sił zbrojnych. Stany Zjednoczone jednak udzieliły niewielkiego wsparcia finansowego i - jak skarżyli się urzędnicy polskiego ministerstwa obrony z byłego rządu - spodziewali się, że Polska poniesie ciężkie koszty wysłania swych wojsk do Iraku - zaznacza "New York Times".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pluton Najemny "PRETORIAN" Strona Główna -> Artykuły-opowiadania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Army Design by mfs9 - Strik9
Regulamin